Galeria Ośrodka

LogowanieOdliczanie

Do powrotów z ferii letnich pozostało:

Imieniny

Przedwczoraj 27-07 : Anny Miroslawy
Wczoraj 28-07 : Celestyna Lilii
Dziś 29-07 : Aidy Innocentego
Jutro 30-07 : Olafa Marty

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj887
mod_vvisit_counterWczoraj702
mod_vvisit_counterTen tydzień6551
mod_vvisit_counterOstatni tydzień4449
mod_vvisit_counterTen miesiąc19148
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc25748
mod_vvisit_counterCałość1730740

Przydatne linki

Start

Zobacz Galerię

 

01.03.2017 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

 

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Jak co roku 1 marca obchodzimy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W klimat lat powojennych (1944-1963) wprowadził nas p. Ireneusz Czmuda, uczący historii w naszej placówce. W tym roku szkolnym uroczysty apel zorganizowały uczennice klasy III B gimnazjum. Wychowanki przygotowały dwie piosenki, które śpiewane były niegdyś przez podwładnych dowódcy WiN „Zapory” (Hieronima Dekutowskiego) oraz  żołnierzy NSZ na Lubelszczyźnie. Podczas uroczystości wyjaśniono, dlaczego losy żołnierzy wyklętych są dla nas współczesnych tak bardzo ważne i przywracanie pamięci o tych ludziach jest naszym obowiązkiem. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film pt. „Inka 1946. Ja jedna zginę” o Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK, która została rozstrzelana w wieku niespełna 18 lat. Wychowanki przez całe uroczyste spotkanie zachowały atmosferę powagi, zainteresowania oraz szacunku dla żołnierzy niezłomnych, a poświęcenie bohaterki filmu wywarło na nich ogromne wzruszenie.

Napisał: I. Czmuda